Tekne ve Yatlar İçin Marin Akü

Tekneler, yatlar için uygun akü seçimi

Akü seçimi, aküyle çalışan tüm ürünler için çok önemli bir konudur. Ancak söz konusu tekne, yat gibi deniz ve göllerde çalışan motorlu araçlar olunca önem derecesi bir kat daha artmaktadır. Tekne, yat genel anlamda gemicilik sektöründe kullanılan akülere Marin Akü denilmektedir. Peki nedir bu marin akü?

Marin Akü
Marin Akü

Marin Akü Nedir?

Teknik anlamda Marin aküyü diğer akümülatörlerden ayıran fazla bir fark yoktur. Daha radikal bir açıklama yapmamız gerekirse sıradan bir sulu aküyü (otomobillerde kullanılan bildiğimiz sulu aküler) tekne ve yatınızda da kullanabilirsiniz. Ancak bu sulu akülerin uzun ömürlü olmaması her an bozulma ihtimalinin yüksek olması ve çok daha önemlisi deniz araçlarında meydana gelen sürekli sallantı ve sarsıntı nedeniyle sulu aküde meydana gelecek su kaybı sebebiyle neredeyse hiç tercih edilmezler.

Genel ve anlaşılır bir açıklamamız gerekirse tekne ve yatlar için uygun akü seçiminde tercih edilecek aküler Deep Cycle özelliğine sahip jel akülerdir. Bu aküler tam bakımsız olduklarından ve sarsıntıya, aşırı sıcak ve soğuktan minimum düzeyde etkilenmeleri, aynı zamanda uzun ömürlü olmaları sebebiyle deniz araçları için en uygun aküler kategorisindedir.

Satışını yaptığımız Deep Cycle Özellikli akülere ilişkin daha geniş ve teknik bilgilere ulaşmak şu konulara bakmanızı öneririz.

Deep Cycle Jel Akü Nedir?

7 Yıl Ömürlü Jel Aküler

Jel Akü Nedir?

Uzun Ömürlü BB Jel Aküler

Deniz Araçlarında Kullanılan Akülerin Kullanım Amaçları


Bilindiği üzere gemi, yat ve teknelerde aküler iki temel amaç için kullanılır.

1- Marş (Start) aküsü. Adından da anlaşılacağı üzere bu akü deniz aracının motorunu çalıştırmak maksatlı kullanılır.

 2- Ekipman aküsü. Bu aküye servis aküsü de denilmektedir. Ekipman aküsünün kullanım amacı ise teknenizde bulunan yaşamsal ürünlerin (buzdolabı, elektrikli ısıtıcı, telefon şarj cihazları, televizyon vb. gibi) elektrik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılan akülerdir.

Özellikle ikinci maddede yer alan “ekipman aküsü” sıradan ve kalitesiz bir akü olursa parantez içerisinde saydığımız elektrikli araçların üçte birini bile aynı anda çalıştıramaz. Dolayısıyla ekipman aküsü seçilirken tek şarjla uzun süre kapasite kaybı yaşamadan çalışan aküler tercih edilmelidir. Eğer teknenizde solar güneş enerji paneli varsa yine ilk tercihiniz deep cycle özellikli aküler olmalıdır.

BAKINIZ:> Güneş Enerji Panelleri İçin Uygun Akü Seçimi

İletişim bölümüzde yer alan telefon numaramızdan bize ulaşarak marin aküler hakkında daha geniş bilgiye ulaşabilir, veya merak ettiğiniz soruları teknik ekibimize sorabilirsiniz.

Bir yorum

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir