Deep Cycle Jel Akü Nedir?

Derin Dögülü (Deep Cycle) Jel Akü

Bir İngilizce terim olan “Deep Cycle” nin Türkçe karşılığı “derin döngü” anlamına gelir. Deep Cycle kelimesinde geçen “cycle” kelimesinin okunuşu saykıl dır. Ve deep cycle akülerde cycle yani saykıl sayısı akünün kalitesini başka bir deyişle akü ömrünün uzun olmasını sağlayan temel faktördür.

Not: Deep Ceycle akülerde cycle (saykıl) sayısının önemine bir alt başlıkta daha detaylı değineceğiz.

Deep Cycle aküleri kısaca tanımlamak gerekirse şunu söyleyebiliriz. Deep Cycle Jel aküler sık sık şarj de şarj (doldur boşalt) durumunda kapasite kaybına uğramayan akü tipidir. Deep Cycle jel aküler ilk alındığı gün özelliği itibariyle %80 performansla çalışır. Bu %80 lik performans ilk 15-20 şarjda kademeli olarak artış göstererek %100 performansa ulaşır. İlk 15-20 şarj sonrası %100 performansa ve tam kapasiteye ulaşan jel aküler sonrasında uzunca bir süre ( saykıl sayısına göre 4-8 yıl arası) %100 performansla çalışmaya devam edip sonrasında bu durum kademeli olarak azalarak akünün kullanım ömrü tamamlanmış olur.

Ek bilgi: Deep cycle özelliğine sahip olmayan akü tiplerinde ise aküler ilk alındığında performansı %100 olup ilk şarjdan itibaren akü ömrü kademeli olarak kısalmaktadır. Yani deep cycle özelliğine sahip jel akülerde olan şarj deşarj durumunda akü ömrünün kapasite değerinin korunması bu özelliğe sahip olmayan akülerde yoktur. Zaten diğer akülerle deep cycle jel aküleri bir birlerinden ayıran en önemli özellikte budur.

Deep cycle geri kazanım

Kaç Çeşit Derin Döngülü Akü Vardır?

Sanılanın aksine derin döngülü yani deep cycle aküler sadece kuru tip değildir. Derin döngülü aküler kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar;

  • Kuru tip derin döngülü aküler
  • Sulu tip derin döngülü aküler

Sıvı elektrolit kullanılan sulu tip deep cycle aküler kuru tip deep cycle akülere göre bakım gerektiren akü tüpleridir. Eğer sulu tip deep cycle akü kullanacaksanız kullandığınız sitemde sulu tip aküyü belli zaman aralıklarında kontrol edip saf su ilavesi gerektirip gerekmediğini gözlemlemelisiniz. Sulu tip aküler için bir dezavantaj olan kullanıcının aküyü kontrol etmesi, akü bakımı yapmak zorunda olması kuru tip akülerde yoktur. Aynı zamanda kuru tip deep cycle aküleri istediğiniz pozisyonda kullanabilirsiniz. (yan koyarak kullanmak, baş aşağı kullanmak vb. gibi) Fakat sulu tip deep cycle aküleri içerisindeki sıvının dökülmemesi için mümkün mertebe dik pozisyonda kullanmak zorunda kalırsınız.

Bununla birlikte kuru tip jel aküler darbe ve sarsıntıları dayanıklı olup, yüksek sıcaklık ve düşük sıcaklık durumunda etkilenmez.

Jel Akülerin Ömrü

Derin döngülü (Deep Cycle) akü ömrünü belirleyen en önemli etken cycle (saykıl) sayısıdır. Enerji sektöründe bağımsız araştırma yapan uzmanlar kaliteli bir deep cycle akünün cycle sayısının 1200 cycle olmasını gerektiğini söylemekteler. Ancak üzülerek görüyoruz ki Türkiye’de imal edilen ve özellikle uzak doğu ülkelerinden ithal edilen çoğu deep cycle akünün cycle değerleri 300 ila 450 cycle arasında değişmektedir.

Akü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yukarda anlattığımız cycle değerleri doğrultusunda derin döngülü akü alırken cycle değerlerine dikkat etmeniz cycle değerleri 1200 ve üzeri olan akü markalarını almanızı öneririz. Peki bu cycle değeri neden bu kadar önemli? Herkesin anlayacağı dilde açıklama yapmak gerekirse normal şartlar altında 1 cycle 1 şarj a denk gelmektedir. Daha anlaşılır bir ifade kullanmak gerekirse 1200 cycle değerine sahip bir aküyü 1200 defa şarj edebilir yapılan bu 1200 şarj esnasında akü performansından hiçbir şey kaybetmeden kendini yenileyebilir.

Ek not: Kullanılan akü markasının kalitesine bağlı olarak 1 cycle’nin 2-3 şarja karşılık geldiği akü markaları da vardır.

Deep Cycle Özelliğine Sahip En İyi Akü Markaları?

Kurulduğu günden beri deep cycle akü üretimiyle tüm dünyada haklı bir üne sahip Trojen aküler ve Japon teknolojisiyle üretilen BB aküler en iyi jel aküler sınıfında ilk sırada gelen markalardır.

11 Yorumlar
    • mm
  1. mm

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir