En İyi Akü Markası Hangisi?

Aküler, elektriği ileri bir zamanda kullanabilmek için depolar. Pozitif ile negatif plakalar ve daha birçok farklı materyalin sülfürik asit ile su çözeltisine batırılması ile ortaya reaksiyon çıkar. Oluşan reaksiyon ile voltaj üretilir. Kurşun-asit akülerde hücre başına düşen voltaj yaklaşık olarak her biri 2 volt üzerinden toplam 12 volt şeklindedir. Zıt kutuplar arasında devre oluştuğunda radyo ve televizyon gibi enerji gerektiren cihazların bağlantıları akülere bağlanır ve gerekli elektrik cihazlara aktarılır.

Aküler, kullanım ömürleri dolduğunda bir süre sonra boşalır. Boşalan aküler elektrik akımı verilerek tekrar doldurulabilir. Bu sayede aküler tekrar kullanılabilir hale gelir. Arabalarda e n önemli parçalardan bir tanesi akülerdir. İşlevsel olarak büyük bir öneme sahip olan aküler, aracın yolda kalmasını sağlayan en temel aksamlar arasında yer alır. Düzenli olarak bakım yaptırılmayan araçların %80’inde belirli bir süre sonra akü problemleri görülür. Aküsünde problem olan araçlar kış mevsiminde zor çalışır. Akünün bitmesi ile de marş basmaz ve araç hiç çalışmaz.

Aküler araç çalıştığı anda gerekli elektrik iletimini sağlar. Aküde herhangi bir problem olmadığı durumlarda aküler dinamo sistemleri sayesinde çalışırken aynı zamanda kendilerini şarj eder. Bu sayede kullanımda süreklilik sağlanır. Araçlara uygun akü modellerinin tercih edilmesi, kullanım süresini uzatmak açısından önemlidir. En iyi akü markası hangisi sorusu bu konuda devreye girer ve birçok araç sahibini yakından ilgilendirir. Araçlarına uygun olan ve tercihe göre en iyi markalar arasından yapılacak tercih ile uzun yıllar boyunca yolda kalmadan keyifli bir sürüş gerçekleştirmek mümkün olur.

En İyi Kuru Akü Markaları

Asit veya su gibi herhangi bir malzemeye ihtiyaç duymadan çalışan aküler kuru akü sınıfına girer. Kuru aküler bakım gerektirmeyen özellikleri ile diğer akülerden ayrılır. Kuru aküler farklı bir teknoloji ürünleridir. Bu teknoloji gereği iki sınıfa ayrılır.

Kuru aküler en güvenli aküler olarak bilinir. İçerisinde herhangi bir su veya sıvı bulunmaması nedeni ile asit sızması veya taşması gibi riskler ortaya çıkarmaz. Buna ilave olarak gaz çıkışı gibi sorunlar ile de karşılaşılmaz.  Diğer aküler ile kıyaslandığında kuru akülerin daha uzun ömürlü oldukları da bilinen bir gerçektir. Raf ömrü normal akülerden daha uzundur. Kuru akülerin başlıca kullanım alanları şu şekildedir;

 • Bilgisayarlar
 • UPS ismi erilen kesintisiz güç kaynakları
 • Hastanelerdeki tıbbi elektronik araç ve gereçler
 • Havaalanındaki hava trafiğini kontrol eden merkezler
 • Barkod cihazları
 • Askeri radar mekanizmaları
 • Asansör
 • Otomotiv sektörü
 • Metal işleme sektörü
 • Bilgisayarlı otomasyon sistemleri
 • Askeri radar mekanizmaları elektronik kapı sistemleri

 

Akü tercihinde dikkat edilmesi gereken birçok önemli konu bulunur. Akülerin iyi markalardan tercih edilmesi ve araçlara tam uygunluk sağlaması durumunda üst düzey performans sağlamak mümkün olur.  En iyi kuru akü markaları hangileridir konusunda yapılacak araştırmalarda şu sonuçlara ulaşılır;

 • İnci Akü
 • Mutlu Akü
 • Yiğit Akü
 • President
 • Hugel Akü
 • Powermaster Modified Sinus İnverter Akü
 • Bosch Akü
 • Varta Akü

En İyi Jel Akü Markaları

Jel akü, içerisinde jöle kıvamında bir jel ve elektrolikit bulunan akü modelleridir. Teknoloji harikası olarak adlandırılan jel akülerin çalışma performansının temelinde kimyasal bileşenler yer alır. Bu akülerde asit, silis tozu ile karıştırılır ve ortaya çıkartılan kimyasal bileşenler, pozitif ve negatif plakalar üzerine yayılarak burada iyon alışverişi yapılmasını sağlar. Jel akü kullanmanın en büyük avantajları bu akülerin özellikle yüksek sıcaklıklara karşı mükemmel bir performans gösteriyor olmasıdır. Aynı zamanda jel aküler en sert darbelere ve titreşime karşı da oldukça dayanıklıdır. En iyi jel akü hangisidir sorusuna yanıt arayanlar için tavsiye edilen en iyi markalar şunlardır;

 • Ortec Jel Akü
 • Safir Jel Akü 12 AMP 12V Batarya
 • INF Elektrikli Jel Bisiklet Aküsü
 • Lexron 12V
 • Orbus Jel Akü

En iyiler listesinde yer alan aküler kullanım sırasında en iyi performansı ortaya koyar. Kullanım aküleri genel olarak normal akülerden 4-5 kat daha fazladır. Birçoğu yeni nesil teknoloji içerir. Sulu aküler ile kıyaslandığında daha iyi bir enerji kullanımını garanti eder.

Jel aküler, kendini yenileyebilme konusunda üst düzet performansa sahiptir. Uzun süreli kullanımlarda bile deşarj olan akü en iyi koşullarda kendini şarj etmeye başlar. Bu sayede her kullanımda ilk defa kullanılıyormuş hissi yaratır. Bu özelliği ile özellikle elektrik ile çalışan tekerlekli sandalyelerde üst düzey bir performansa sahip olur. Elektrikli sandalyeler sürekli olarak doldur boşalt işlemi gerektirir ve birçok akü kısa kullanım sonrasında kullanılamaz hale gelir. Jel aküler ile daha uzun süre bu sandalyeler hızlı bir performansa sahip olabilir. Jel akülerin kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir;

 • Telekomünikasyon sistemleri
 • Güneş enerjisi sistemleri
 • Rüzgâr enerjisi sistemleri
 • Denizcilik
 • Golf araçları
 • Tekne ve karavan gibi taşıtlar
 • Mobil dükkanlar
 • Yer temizleme makineleri
 • Tekerlekli sandalyeler
 • Manuel transpalet

Dünyanın En İyi Akü Markaları Sıralaması

Elektronik alanda büyük bir kolaylık sağlayan aküleri tercih ederken daha önce kullanılan model ile benzer özelliklere sahip olması konusuna dikkat edilmelidir.  Bu konuda üreticilerden bilgi alarak hareket etmek akıllıca olacaktır.  Her marka akü, farklı standartlarda üretimini gerçekleştirir. Kalite olarak birbirine yakın olan dünyanın en iyi akü markaları birtakım özellikleri ile birbirinden ayrılır. Dünyanın en iyi akü markaları listesinde yer alan akülerin hangi iyi yönleri ile bu listede yer aldıklarına dikkat ederseniz ihtiyacınıza en uygun akü modeline kolay bir şekilde karar verebilirsiniz.

Varta Akü

Varta akü, dünya genelinde en iyi akü markası seçilmiştir. Üstün bir deneyime sahip olan akü modelleri her araç tipi ile modeline kolayca uyum sağlar. Özellikle de start- stop araçlar için en iyi tercihtir. Geleneksel araçlar, motor, motosiklet, karavan gibi birçok farklı segmentte yer alan araçlar için en iyi çözümleri sunar. Standart akülere göre %20 daha fazla enerji tasarrufu sağlar. Ekstra marş gücü ve yüksek performansı ile tercih edilir.

Mutlu Akü

Mutlu akü Türkiye’de en güçlü akü üretim firmalarından birisidir. Otomatik araçlar, hafif ticari araçlar ve motosikletler konusunda profesyonel bir performansa sahiptir. Fiyatları piyasa değerinin üzerindedir ancak bu durumu her zaman kalitesi ile örtmeyi başarır. Tam kapalı kapak sistemine sahiptir ve bakım gereksinimi oldukça azdır. Performansı standart akülerden daha fazladır. SFB teknolojisinin kullanıldığı bir akü modelidir.

İnci Akü

İnci Akü Türkiye’nin en değerli akü markası seçilmiştir. Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan akü markası, özellikle hafif ticari araçlar ve ağır vasıtalarda üst düzey performans gösterir. Son seri akü modelleri bakım gerektirmemesi nedeni ile tercih edilir. Yüksek marş gücü nedeni ile tercih edilen bu akü markası uzun ömürlü olması nedeni ile de kullanıcılara güven verir. Yeni piyasaya çıkan ürünü olan EFB MAX akü start-stop araçlarda kullanıma uygundur.

Bosch Akü

Yüksek fiyatlı aküler arasında yer alan Bosch akü uzun ömürlü ve dayanıklı olması nedeni ile bu listede yer alır. Sarsıntı ile darbelere karşı maksimum emme gücüne sahip olan Bosch aküler zorlu iklim koşulları ile mükemmel bir şekilde mücadele eder. Özel tasarım kapağı ile sızdırma yapmayan modeller daha ufak ve hafif boyutlara sahiptir. Performansı yüksek olan akü modelinin marş gücü de oldukça yüksektir.

Yiğit Akü

Yerli ve en başarılı akü markaları arasında Yiğit Akü de yer alır. Binek araçlarda, taksilerde, motosikletlerde, tarım araçlarında ve start- stop araçlarda kullanıma uygundur.  Yüksek marş özelliğine sahip olan akü modeli verim artırıcı özelliklere sahiptir. İleri teknoloji ile üretilen akü modelleri korozyon ve oksitlenmeye karşı son derece dayanıklıdır.

President Akü

President akü modeli uygun fiyatlı olması nedeni ile ön plana çıkar. Özel tasarımının yanı sıra bakım gerektirmemesi nedeni ile de tercih edilir. Uluslararası kalite standartlarına göre üretilmiştir ve benzinli araçlarda maksimum kullanım performansı sağlar. Otomobillerde bulunan su kaybının önüne geçerek çekiş gücünü yüksek dereceye çıkartır. İdeal bir boyuta sahiptir ve ticari araçlarda kullanıma uygundur.

Hugel Akü

Hugel Akü, bir İnci Akü markasıdır. Kendi skalasında tercih edilebilecek en iyi markadır. CA-CA gümüş ile kalay karışımı plaklardan üretilmiştir ve yüksek performans sunar. Kısa devrenin önlenmesi adına özel olarak polietilen seperatörler içerir. Marş gücü diğer akü markalarına göre %15 daha fazladır. Hugel akü en zorlu iklim şartlarında bile konforlu bir sürüş keyfi yaşanmasını sağlar. Kapağının üzerinde özel tasarım bir indikatör yer alır ve bu aparat akünün güncel şarj seviyesi hakkında bilgi verir. Bu sayede olası yolda kalma riskini en aza indirir ve akünün şarj zamanının yaklaştığı bilgisini kullanıcısına verir.

Powermaster Modified Sinus İnverter

Powermaster Modified akü buzdolabı, matkap, vantilatör gibi eşyalarda profesyonel bir performansa sahiptir. Alanının en iyi ve en uygun fiyatlı akü markasıdır. Akıllı bir tasarıma sahiptir ve bütün cihazlarda güvenli kullanım sunar. Özellikle de araç içinde ve karavanlarda birçok işin kolaylaştırılmasını sağlar. Uzun yollarda araba içerisinde aracı zorlamadan her türlü elektronik aparat ve cihazın kullanılmasını sağlar.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir