Akü Kullanım Kılavuzu

Dünyanın en iyi aküsünü kullansanız da yanlış kullanım sonucu kullandığınız aküden verim alamazsınız! Bu anlamda istisnasız tüm elektronik ürünlerde geçerli olan bu kural aküler içinde geçerlidir. Aşağıda doğru akü kullanımı nasıl olmalıdır, aküler ne sıklıkta nasıl şarj edilmelidir, akü bakımı nasıl olmalıdır gibi soruların detaylı yanıtı verilecektir…

Akülerin Şarj Edilmesi (Doldurulması)

Akü her kullanımdan sonra mutlaka tam doldurulmalıdır. Ful şarj yani tam dolum. Akü tam şarj edilmeden kullanılmamalıdır. Şayet kullanılırsa bir süre sonra aküde bulunan plakalarda sülfatlamşa meydana gelir ve akünün kapasitesi düşerek kullanılamaz hale gelir.

Akü Şarj Cihazı Seçimi

Aracınızdaki aküler kuru tip tam bakımsız akü olduğundan mutlaka otomatik şarjör ile şarj edilmelidir. Bu noktada akü ile birlikte aldığınızda şarjörü kullanmanız tavsiye edilir. Veya varsa mevcut şarz cihazınız bunun otomatik olup olmadığından emin olunuz. Şarjörünüz ayarlıdır ve elektriğe (prize) takmanız yeterli olacaktır. Akünün dolduğunu, şarjör üzerindeki akım (amper) değerinin sıfıra gelmesinden anlayabilirsiniz. Sıfırlanan akım, akünün dolduğunu gösterir.

Şarj (doldurma) geriliminin aşağıdaki şarj – zaman tablosundaki değerlerde olmasına dikkat ediniz.

aku-voltaj

Akünüzün yukardaki tabloda gösterilen gerilimde olduğunu kontrol ediniz. Tabloya uygun şarj edilmeyen akülerde deformasyon ve/veya kapasite kaybı oluşur. Yüksek şarj (doldurma) dan özellikle kaçınınız! Yüksek şarj doldurma, gerilimi akünün şişmesine ve iş göremez hale gelmesine neden olur.

Boşalan akü fazla bekletilmeden şarj edilmelidir. Boş vaziyette bekletilen akülerde sülfatlaşma olur ve yukarıda izah edilen arıza meydana gelir. Şarj sırasında akünün ısınıp ısınmadığını kontrol ediniz. Isınan aküde teknik anlamda bir sorun var demektir. Bu durumda şarj işlemini sonlandırıp tedarikçinize başvurunuz.

Akülerde Ortam Sıcaklığı

Akünün çalıştığı, doldurulduğu ve beklediği ortamın sıcaklığı 20-25 derecede olmalıdır. Bu sıcaklık ideal sıcaklık olup satışını yaptığımız aküler 40 dereceye kadar dayansa da tavsiye edilen değer budur. Yine aynı şekilde soğuk havada akünün performansını etkiler. Örneğin aküler eksi derecelerde bekletilmemelidir. Dikkat kullanılmamalıdır demiyoruz, bekletilmemeli diyoruz.

Akünün Çalışmadan Bekletilmesi

Akü çalışmadığı zaman her 2-3 ayda bir mutlaka doldurulmadır. Uzun süre doldurulmayan boşta bekleyen akülerde sülfatlaşma oluşur ve çalışamaz hale gelir. Bunun yanında akü boş durumda (deşarj vaziyette) kesinlikle bekletilmemelidir.

Akünün Temizliği

Akünün üzeri sürekli kuru ve temiz olmalıdır. Islaklık akünün kendi kendine deşarj olmasına neden olabilir. Ayrıca akünün üzerine kutup başlarına temas edecek şekilde metal eşya koymayınız.

Aküde Hasar Oluşması

Akünün dıl yüzeyinde darbelerden dolayı oluşabilecek kırılma, ezilme, kutup başında deformasyon vb. gibi hasarlar akünün garanti kapsamı dışına çıkmasına neden olur. Bu yüzden akülerinize harici bir darbe gelmemesi için dikkat ediniz. Yanlış bağlantıdan kaçınınız. Hatalı bağlantı (ters bağlantı, paralel yerine seri bağlantı veya tersi gibi) akü kullanılmaz hale gelebilir.

2 Yorumlar

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir