Derin Döngülü Jel Akü Nedir?

Derin döngülü jel akü, kapasite kaybına uğramayan aküler arasında yer almaktadır. Özellikle sık bir şekilde kullanılabilen kapasitesinin %20 seviyesine kadar deşarj olduğu halde, hiçbir şekilde kapasite kaybı yaşamayan bu akü, solar akü olarak da bilinmektedir. Enerji depolamak için kullanılan bu aküler, yenilenebilir enerji türleri içinde en çok tercih edilen akü modellerindendir. Derin akü modelleri kendi içinde 2 farklı türe ayrılmaktadır. Bunlardan birisi Sulu tip akü, diğeri kuru tip akü olarak sıralanmaktadır. Ama sonuç olarak, derin döngülü aküyü diğer akülerden ayıran en büyük fark, %20’lik aranın kaybolması durumunda dahi kapasite kaybı yaşatmamasıdır.

Derin döngü - Deep cycle

Akü Nedir?

Akümülatör kelimesinin kısalmış hali olarak duyduğumuz aküler, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye çeviren bir yapı olarak üretilir. Bu sayede, lazım olduğu anda kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine tekrardan çevirebilir. Bir nevi akım toplayıcısı olarak da anlatabileceğimiz bu ürünlerin genel üretim amacı, marş motorunu ve doğru akım devrelerini ateşlemektir. Bu sayede ışık alıcılarını beslemiş olur ve araçları sorunsuz şekilde çalıştırır. Kullanılacak alanlara göre, akülerin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Piyasada en çok karşılaştığımız (doğal olarak en çok kullanılan) aküler, genellikle 12 voltluk olan akülerdir. 6 adet elemanın bir birine bağlanması ile meydana gelen bu aküler, 5 negatif, 4 pozitif plakadan oluşur. İçeriğinde kurşun antimuan alaşımı yer aldığı için, aktif maddelerin yeri büyüktür. %40’ı asit, %60’ı saf su olan aküler, birbirine seri olarak bağlandığı için verimli bir şekilde çalışma sürdürmektedir.

Jel Akü Nedir?

İkiye ayrılan akülerin içeriğindeki kuru tip akülerden olan jel akülerin çalışma mantığı diğerlerine oranla farklıdır. Çünkü jel akü modellerinde elektrolitler jel içine hapsedilmektedir. Çok düşük sıcaklıklarda bile normal akülere oranla çok daha iyi performans gösteren bu aküler, verimlilik açısından oldukça ön planda yer almaktadır. Bakımsız tip aküler arasında yer aldığı için, hiçbir şekilde su ya da benzeri materyaller ilave edilmeden kullanılır. Bu akü biçimleri, daha rahat bir tercih için önemli detayları da beraberinde getirdiği için, jel akünün tercih nedenleri ve kullanım amaçları da bariz ortada yer alır. Bir de en önemli detay şudur. Sulu normal akülerde kullanılabilecek olan akü seviyesi, maksimum %50dir. Bu derece genellikle çok düşük seviyelerde artırılabilir. Ama jel destekli akülerde durum daha farklıdır. Jel destekli aküler %80 civarında kullanılabilir alan yaratmaktadır bizlere. Ortalama 100 Ah’ değerinde sulu bir aküden 50 Ah kapasite alabiliyorken, aynı değerde sunulan jel destekli akülerde ise 80 Ah derecesinde bir kapasite kullanmış oluyoruz. Tabi yalnızca bu da değil. Jel aküler, sulu akülere göre daha fazla çevirme özelliğine ve ömrüne sahiptir. Sulu akülere oranla 4 ya da 5 kat daha dayanıklı olan jel aküler, ortalama 450 kere şarj ve deşarj edilebilir. Ama sulu akülerde durum daha farklıdır. Ortalama 100 kere şarj ve deşarj etmenizi sağlayan sulu aküler, jel akülere göre çok daha düşük kapasiteye ve kullanım ömrüne sahiptir. Teknelerde, karavanlarda, golf arabalarında ve daha pek çok önemli yerde jel akülerin kullanılmasının en büyük sebebi de budur.

Derin Döngülü Deep Cycle Akü Nedir?

Derin döngülü aküler ( ya da deep cycle aküler), kapasite kaybına uğramayan akü tipidir. Kullanılan kapasitesinin %20 seviyesine kadar düşmesine rağmen kişilere kapasite kaybı yaşatmayan bu aküler, oldukça fazla şarj ve deşarj özelliğine sahiptir. Bu yüzden oldukça yoğun kullanılmaktadır. Sulu tip ve kuru tip olarak sunulan bu aküler, solar akü ismi ile de anılmaktadır aynı zamanda.

Bir yorum

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir