Akülü Sandalyeler İçin Uygun Akü

Akülü Sandalye Aküsü

Akülü sandalye aküsü

 

Akülü sandalye üreticisi firmalar (dünyaca ünlü akülü sandalye markaları hariç Meyra, Ottobock ) maliyeti düşürmek adına ürettikleri akülü sandalyelerde düşük kaliteli akü kullanırlar. Bu nedenle de genellikle akülü sandalyelerde kullanılan akülerin ömürleri 6 ayla 1.5 yıl arası değişmektedir. Ve yine akülü tekerlekli sandalye kullanıcıları genellikle akü teknolojisi ve akülerin yapısını bilmediğinden sandalyesine akü satın alacağı zaman malasef doğru tercih yapmayıp akülü sandalyenin yapısına uygun akü almadıklarından aldıkları akülerden verim alamamaktalar. Peki akülü sandalyeler için uygun akü modeli veya markası nedir?

En iyi akülü sandalye aküsü

Akülü sandalyem için hangi aküyü almalıyım?

Akülü sandalyeler yapıları gereği hareket etmek için gerekli tüm enerjiyi akülerden alır. Bir anlamda bir otomobil için benzin neyse bir akülü sandalye içinde akü odur. Ve yine bilindiği üzere aküler (yine yapıları gereği) sürekli şarj – deşarj durumunda kalırlar. Piyasada satılan aküler (otomobil, motosiklet vb gibi motorlu taşıtlar) malasef akülü sandalyeler için uygun değildir. Bunun nedeni de şudur. Aküler her şarz işleminde akü ömründe eksilme olur. Oysa jel aküler hele hele deep cycle özelliğine sahip aküler şarj – deşarj işleminden sonra içinde bulunan kimyasallarda herhangi bir eksilme olmaksızın yani akü ömründen eksilme olmaksızın geri dönüşüm sağlarlar.

Jel aküler ve deep cycle akülerin teknolojilerine ilişkin daha fazla bilgi için şu iki konuyu okumanızı öneririz.

Jel akü nedirDeep Cycle Akü nedir

Konumuza dönecek olursak;  akülü sandalyeniz aldığınız aküden uzun ömür ve akülü sandalyenizin tek şarjla daha fazla yol gitmesini istiyorsanız tercihinizi deep cycle özelliğine sahip jel akülerden yana kullanmalısınız.

Hayal kırkılığına uğramamak için dikkat edin!

Medikal sektöründe 15 yıllık, akü sektöründe 5 yıllık tecrübemize dayanarak şu uyarıda bulunmak istiyoruz. Türkiye ve uzak doğu menşeli çoğu akü markası deep cycle özelliğine sahip akü ürettiklerini iddia etmekteler. Bu iddiaya inan ve satın alan son kullanıcı bu aküleri satın aldığında diğer sıradan aküler gibi 6  ay 1.5 yıl sonra akünün ömrünü tamamladığını ve kullanılmaz hale geldiğini görüp hayal kırıklığı yaşamaktadır.

Neden?

Çünkü her deep cycle aküde bulunan cycle değeri aynı değildir. Son kullanıcı yani aküyü alan sıradan vatandaş cycle değerinden habersiz olduğundan üretici yada satıcı firmaya cycle değerinin ne olduğunu sormamakta.

İdeal cycle değeri nedir?

Avrupa birliği standartlarında iyi bir deep cycle özelliğine sahip akünün cycle değerinin 1200 ve üzerinde olması gerekmekte. Öyle akü üreticisi firmalar var ki cycle değeri 200-250 olan aküleri kaliteli akü diye satmaktalar.

Hangi marka aküyü önerirsiniz?

Bir üst bölümde söylediğimiz gibi. Bizler 15 yıldır akülü sandalye, manuel tekerlekli sandalye vb gibi medikal ürünler satmaktayız. Bu 15 yıllık süre zarfında gerek kurumsal gerekse bireysel müşterilerimizden gelen istekler doğrultusunda özellikle son 5 yıllık süre zarfında akü satışıda yapmaktayız. Bu süreç zarfında Başta Türkiye olmak üzere Avrupa ve uzak doğuda üretilen çoğu akü markasının satışını yaptık. Satışını yaptığımız akülerde akü markaları ve o markalara ilişkin teknik özelliklere dair bir ön araştırma yapıp yaklaşık 10 akü markasının satışını 3 yıl boyunca yaptık. Bu 3 yıllık sürede müşterilerimizden gelen geri dönüşler ve bizim teknik yapıya ilişkin araştırmalarımız sonucu 10 markaya ait aküyü 2 markayla sınırladık. Zira bu iki markayı kullanan müşterilerimiz kullandıkları aküleri 5-7 arası kullanmalarına rağmen hiçbir sorun yaşamadıkları yönünde bize geri bildirimde bulunmuşlardı. Buradan bahisle şunu söylemek istiyoruz. Bizler bu 15 yıllık süreçte bizzat deneyerek ve yaşayarak doğru akü markası ve teknolojisini anca bulabildik. Lafı fazla uzatmadan akü markalarını verelim.

Akülü sandalyeler için (bizim testlerimiz sonucu) Amerikan menşeli Trojen deep cycle aküler veya japon menşeli BB marka aküler en doğru tercih olacaktır.

Bakınız: Trojan AküBB Akü

Satın alma ve Kargo İşlemleri

İletişim bölümünden müşteri temsilcilerimizle yapacağınız görüşme sonrası satın alma gerçekleşir gerçekleşmez satın aldığınız aküler aynı gün kargoya verilir. Kargoya verilen aküler Türkiye’nin her yerine 2 (iki) iş günü içerisinde gönderilir. Yani satın aldığınız ürün Türkiye’nin neresinde olursanız olun 2 gün sonra elinizde olur.

Akü fiyat listemiz için tıklayınız

Akülü Sandalye Aküleri Nasıl Şarj Edilmeli

Müşterilerimize akü satışı öncesi söylediğimiz şey hep aynıdır. Uygun kullanımda gerek BB akülerimiz gerekse Trojan akülerimiz 5-7 yıl arası ömürlü olurlar. Peki nedir bu uygun kullanım.

İlk önce uygun şarj cihazı kullanmalısınız. Sonrasında ise akünüz deşarj olduğunda yarım şarjla asla kullanmayın. Müşterilerimizle bire bir yaptığımız görüşmelerde şunu gördük. Kullanıcı aküsü deşarj olduğunda kısa süreliğine evine dönüp 1-2 şarz edip tekrardan sokağa çıkıyor. Buda yarım şarj anlamına gelir ki jel akülerde bu çok sakıncalı bir durumdur. Kesinlikle aküyü yarım şarjda kullanmayın. Tam dolum yapıp öyle kullanın. İkinci önemli mesele ise kullandığınız akülerin yerlerini her 6 ayda bir değiştirin. Sağdaki aküyü sola, soldaki aküyü sağa alın. Ve doğru bilinen başka bir yanlış. Akülü sandalye kullanan engelli dostlarımız genellikle kış aylarında havanında soğuk olması nedeniyle akülü sandalyelerini kullanmıyorlar. Bazen öyle durumlarla karşılaşıyoruz ki 6-7 ay boyunca aküyü sarj etmeden bekletiyorlar. Oysa aküyü kullanmasanız bile her ay en az bir kere sarj etmelisiniz.

23 Yorumlar
    • mm
    • mm
    • mm
  1. mm

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir